Tahir Tural

Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı

01.01.1967 tarihinde Tokat'ın Sulusaray ilçesi Alanyurt köyünde dünyaya geldi. İlkokulu köyünde bitirdi. Tokat'ta Kurân-ı Kerim eğitimi ve klasik medrese tahsili gördü. Yörenin âlimlerinden Arapça, tefsir, hadis, fıkıh, kelam vb. temel İslami ilimleri klasik kaynaklardan okudu.

1984 yılında Tokat İmam Hatip Lisesinden mezun oldu. İstanbul'da merhum Abdülhalim Akkul, Ali Arslan, Celal Boruhan, İhsan Bulgur hoca gibi âlimlerden de muhtelif dersler okudu.

Eğitimine bir yıl süreyle Şam'ın Mahedu'l-Fetih üniversitesinde devam etti. Şeyh Salih Ferfur, Abdurrezzak Halebi, Ömer Feraizi vb. âlimlerden muhtelif dersler aldı. Ayrıca Şam ulemasının camilerde okuttuğu muhtelif ilim halkalarına da katıldı.

1985 yılında Medine İslam Üniversitesine kayıt olarak buradan 1989 yılında mezun oldu. Medine'de Muhammed Avvame, Yemenli Muhammed Said Libani, İsmail Kurdi vb. âlimlerden özel dersler aldı.

1990 yılında Niğde Çamardı İmam Hatip Lisesinde yedek subay öğretmen olarak vatani görevini yerine getirdi. 1991 yılında Diyanet İşleri Başkanlığının açtığı müftülük ve vaizlik sınavını kazanarak Bingöl'ün Karlıova ilçesine Müftü olarak atandı. Ardından Balıkesir'in Marmara ve Dursunbey ilçelerinde 10 yıl süreyle müftülük yaptı.

2004 yılında Din İşleri Yüksek Kurulunun açtığı uzmanlık sınavı kazanarak kurulda uzman olarak göreve başladı ve halen bu görevini sürdürmektedir. Evli ve üç çocuk babası olup ileri düzeyde Arapça bilmektedir.

Tural'ın muhtelif dergilerde yayınlanan ilmi makalelerinin yanında şu eserleri de mevcuttur:

  1. Kurân-ı Kerim Kelime Tercümesi (Nuh Yayınları, 2009)
  2. Tehanevi, İlâu's-Sünen, (Komisyon, Çeviri, Misvak, 2011)
  3. Şeyh Bedreddin, Et-Teshil Şerhu Letaifi'l-İşaret (Komisyon, Çeviri, T.C. Kültür ve Turizim Bakanlığı Yayınları, 2012)
  4. Mevsili, el-İhtiyar (Komisyon, Çeviri, Nuh Yayınları, 2015 (Baskı aşamasında)
  5. İbnu'l-Arabi, El-Avasım mine'l-Kavasım Tercümesi (Rağbet, Nuh Yayınları, 2009)
DAHA FAZLA GÖSTER