Mürşid Ekmel Aybek

Psikolojik Danışman

1969 Tokat doğumlu olan Mürşid Ekmel AYBEK, ilk, orta ve lise öğrenimini Tokat'da tamamladı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Programından mezun oldu. Öğrenciliği döneminde özel kuruluşlarda görsel danışmanlık, senaryo danışmanlığı yaptı.

Özel sektörde dershane, ilköğretim okulları ve anaokulunda psikolojik danışmanlık, yöneticilik yaptı. Aynı zamanda çalıştığı kurumlarda kurumsal vizyon danışmanlığı yaptı. EFT uygulamaları yapan Aybek, European & Middle Eastern Institute of Hypnosis (EMEIH)’den uygulamalı NLP Hipnoz Practicioner (Hipnotist) eğitimi aldı. Anne baba çocuk eğitimi, dikkat gelişimi, meslekler, etkili öğrenme ve çalışma alışkanlıkları üzerine yayınları olan Mürşid Ekmel Aybek, aynı zamanda çeşitli çocuk eğitimi kitaplarına pedagojik danışmanlık yapmaktadır. Çocuk eğitimi ve özellikle çocuğun Karakter ve Fıtrat Gelişimi üzerine çalışmaları bulunmaktadır. Amerika Birleşik Devletlerinde Karakter Eğitimi, Osmanlı ve Selçuklu’da çocuk eğitimi, Cumhuriyet’imizin ilk yıllarında çocuk eğitimi üzerine araştırmalar yapmaktadır.

“Resim ve Yazıyla Bilinçaltı Analizi” metodolojisi ile çocuğun/gencin (7-14 yaş) gerçek performansının ortaya çıkması amacıyla "Çocuğun Mevcut Psikolojik Durumunun Tespiti" ve temel ihtiyaçlar konusunda ailelere danışmanlık yapmaktadır. Çocuk ve Zeka Gelişimi, Özel/Üstün Yetenekli Çocuklar ve Zeka Materyalleri üzerine araştırmalar ve uygulamalar yapmakta, çocuğun zeka gelişiminde yöntemler ve teknikler konusunda eğitimler vermektedir.

ZEKAM Zeka, Kavrama, Akıl, Mantık Gelişim Programına (özel/üstün yetenekli çocuklar eğitim programı) danışmanlık yapan Aybek, öğrencilere, öğretmenlere, ailelere, ilköğretim ve anaokullarına, Yapılandırmacı Yaklaşım Felsefesi ve Uygulamaları, Çocuğun Karakter ve Fıtrat Gelişimi konusunda danışmanlık yapmakta, eğitimler vermektedir. 2012 yılında Eğitim Politikaları ve Araştırmaları Derneğini kurdu eğitim araştırmalarına dair çalışmalarını ekip arkadaşlarıyla birlikte dernek çatısı altında sürdürmektedir. Sosyal Politkalar Derneği Yönetim Kurulu üyesidir. Evli ve üç çocuk babasıdır.

YAYINLARI

- Özgüven Sahibi ve Lider Çocuklar Yetiştirmek İçin Yöntemler, Etkinlikler (Hayat Eğitim Yayınları)

- Öğretmenler İçin Karakter Gelişim Etkinlikleri (Hayat Eğitim Yayınları)

- Verimli ve Etkin Ders Çalışma Yolları (Çözüm Yayınları)

- Dikkat Geliştirme Yöntemleri (Çözüm Yayınları)

- Lise 1. Sınıflar İçin Alan Seçim Kılavuzu (Çözüm Yayınları)

- Meslekler Rehberi (Çözüm Yayınları) 

PROJE VE ÇALIŞMALARI

- Resimleriyle Çocuk (Sabancı Üniversitesi Eğitimde İyi Örnekler Konferansı)

- Bugün Ne Oynayalım? Çocuk ve Oyun (Sabancı Üniversitesi Eğitimde İyi Örnekler Konferansı)

- Resimleriyle Çocuk (Sabancı Üniversitesi Eğitimde İyi Örnekler Konferansı Malatya Çalıştayı)

- Etik Anlayışı ve Karakter Gelişimi (Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu)

- Karakter Gelişim Yaklaşımı (Özel Şahin Okulları-Sakarya)

- Karakter Gelişim Yaklaşımı (İl Milli Eğitim Müdürlüğü-Malatya)

- Karakter Gelişim Yaklaşımı (Özel Bilim Okulları- Malatya)

DAHA FAZLA GÖSTER